sobota 13. prosince 2008

Vánoce u nás doma / Nanny´s window - The Christmas at our home

Děti se připravovaly na vánoce již od měsíce října, kdy začaly s nácvikem Vánoční pohádky. Tu předvedly první adventní neděli při rozsvícení vánočního stromu v Kožušanech za účasti pana faráře P.ThLic. Jana Korneka, který strom vysvětil.

V průběhu dalších dnů vyráběly různé vánoční ozdoby na okna i na stromeček, adventní kalendáře a věnce, vánoční přání a mnoho dalších drobných dárků (andílky, čerty, rybky, komety, zvonečky, mýdla, svíčky,...). Nezapomněly také poslat svá přání Ježíškovi.

Všechny tyto činnosti vedly k poznání tradičních vánočních zvyků v naší zemi.

Children rehearsed The Christmas tale from October yet. They played the act when the Cristmas tree was lighting up in our village. The rector consecrated the tree too.

During the next days children made the various Christmas decorations, the Christmas calendars, the wreaths and the wishes and the many small presents (angels, devils, Christmas fishes, comets, bells, soaps, candles,...). They didn´t forget to send the letters with their wishes for the Christ Child too.

Everything activities made for knowledge the national habits in our country.

středa 10. prosince 2008

Úroveň počítačové gramotnosti a čtení v MŠ / Level of IT and reading skills in the Kindergarten

Na začátku projektu byl podle plánu proveden výzkum úrovně počítačové gramotnosti a úrovně čtení v mateřské škole. Byly zjištěny tyto skutečnosti.

Úroveň ICT:
1. 24 dětí má doma počítač. 100%

2. 10 dětí – 6 let zvládne samo jednoduchou obsluhu počítače, zapnout, vypnout
14 dětí – 3,4,5 let ovládá jednoduché úkony na počítači za pomoci rodičů nebo staršího
sourozence. 100%

3. Všechny děti považují počítač jen za zdroj zábavy, možnost hrát různé hry. Ani jedno dítě
si nedovede představit, že se dá pomocí počítače komunikovat, posílat poštu nebo získávat
informace. Neví co je internet a mail. 0%


Úroveň čtení:
Cílem vzdělávání v mateřské škole není naučit děti poznávat písmena nebo dokonce číst, to je dáno vzdělávacím programem základní školy. V mateřské škole se děti pomocí kompetencí připravují na budoucí vstup do školy. Rozvíjí se řeč, zrakové vnímání, upravují se logopedické problémy, rozvojem motoriky se děti připravují na psaní. Přesto mnoho dětí vlastní zvídavostí nebo za pomoci rodičů dokáže poznat písmena, podepsat se nebo číst.

24 dětí pozná alespoň některá velká tiskací písmena.
14 dětí věk 4-6let se umí podepsat.
Z 10 dětí, které půjdou do školy 4 poznají celou abecedu, 2 přečtou jednoduchý nápis, plynule nečte nikdo.


Level of IT and reading skills in the Kindergarten

At the beginning of the project, and following the general programme, a survey has been made do determine the level of IT and reading skills. the following data were collected:

IT skills level:
1. 24 children have a computer at home. 100%
2. 10 children (6 -year -old) are familiar with the basic computer skills: switch on, switch off.
14 children – (3,4,5 year-old) are familiar with basic skills, with the help of an older
brother/sister or adult: 100%
3. All children share the view that the computer is used only for entertainment, in order to play
computer games. None of them can immagine that it can be used also to communicate, send e-
mails and get information.
No information about Internet and mail. 0%

Reading skills.
The purpose of kindergarten education is not to familiarize children with letters, or even to teach them how to read: these skills should be developed at elementary school levels. At the kindergarten, pupils are being prepared for their future at the elementary school. They develop their speech, sensory perception, logopedical problems should be solved, and the development of motorics is aimed to prepare them to write without problems.
Nonetheless, many pupils, thanks to their parents or their own curiosity, are familiarized with letters, can sign or even write.

1. 24 children can distinguish at least certain capital letters
2. 14 children (4-6 years old) can sign
3. Out of 10 pupils who will start their compulsory education next year, 4 are familiarized
with whole alphabet, 2 can read simple signs; none of them can read fluently

pondělí 8. prosince 2008

Moje okno / My window


V měsíci říjnu děti představovaly své pokoje a domy.
Starší děti si donesly obrázky nábytku vystřižené z časopisů a sestavily si z nich svůj pokojíček. Společně vytvořily papírový dům, do kterého jednotlivé pokojíčky nalepily za tajemná okna. Ty na závěr před ostatními dětmi otevřely jako překvapení.
Menší děti namalovaly do svého okénka oblíbenou hračku z pokojíčku.
Všichni také namalovaly různými výtvarnými technikami svou rodinu.


Children introduced themselves rooms, houses and famillies in October.
The older children brought some pictures of furniture, which cut out of the magazines and they made their imaginable rooms. They arose the paper house together, they sticked the rooms after the "magic windows". The children them opened as suprised for the other.
Small children drew their the most favourite toy into the own window.
The all children drew their famillies at the end.

středa 15. října 2008

Zahájení projektu WINDOW / Open the project WINDOW



7.října jsme společně zahájili projekt WINDOW – OKNO.
Děti z 1. a 2. ročníku namalovaly vlajky spolupracujících zemí a Evropské unie. Starší žáci prezentovali své projekty o Polsku, Maďarsku, České republice a Evropské unii. Zajímavé informace vyhledávali především na internetu. Společně jsme si o těchto zemích a novém projektu popovídali a naučili se poznávat vlajky.


V tento den nás navštívila i paní ředitelka z polské školy, která nám předala drobné dárky. Děti z 3. a 4. ročníku si hned přečetly pohádku O červené Karkulce v polském jazyce a naučily se první cizí slova.
Celou školu jsme si společně vyzdobili.

7.10.we started project WINDOW at the elementary school. Children from the first and the second class drew flags of partners countries and EU. The older children presented their projects about Poland, Hungary, Czech republic and EU. They found out interesting informations from internet. We together talked about this countries and the new project and learnt about the flags.
The principal headmaster from the Polish school visited our school this day too. She gave some presents for us. Children from the third and the fourth class read the fairy- tale in the Polish language „ Czerwony Kapturek“ and they learnt the first Polish words.
We together decorated our school.

Naše škola očima dětí / Our school written by children


Ours is a small, village school. We have two buildings: the first one is found in the upper part of the village, and it has two classrooms and a huge common room (where we have all our meals and where we are allowed to play after school). The second one belongs to the “small ones”: it is a kindergarten, and it is located at the other part of the village.
Being a little school has its obvious disadvantages; still, we think we have also a plenty of advantages! Everybody knows everybody by their name; our teachers can get to know us really well. It feels like a huge family....

KINDER GARDEN


It is a part of our school, in all aspects. The teachers share all their experience, they speak to each other every day and our “school” teachers know everything about the “small ones” - as what to expect the next year! We kids also know them, sometimes we all play together, and make trips together - sometimes it might get boring, because they are so small and don´t understand the “serious” stuff, but sometimes it is a lot of fun! And we always help at the end of the school year, when the small ones have to register themselves for the elementary school school the next year: we explain everything, we are there to calm them down and tell them that it is not so horrible as they paint it!

We wrote about the school with our teacher. Alča, Milča, Verča, Lucka, Marek, Franta

Naše škola / Our school


ZÁKLADNÍ ŠKOLA


Škola je otevřená všem dětem, rodičům a veřejnosti. Respektuje žákovu osobnost a podporuje jeho všestranný rozvoj.
Velikost školy a množství žáků ve třídách nám umožňuje pedagogický přístup orientovaný na dítě s využitím prvků ze vzdělávacího programu „Začít spolu“. Vycházíme také ze zásad programu „Škola podporující zdraví“ – pohoda prostředí, zdravé učení, otevřené partnerství.
Velkou péči věnujeme prevenci, vedeme žáky k dodržování etických pravidel. Mezi naše priority patří také výchova enviromentální. Žáci vytváří projekty zaměřené na poznávání přírody, učí se přírodu chránit a rozumět ji. Zúčastňujeme se vzdělávacích akcí v ekologickém centru Sluňákov, připravujeme projektové dny věnované ekologii.
Pravidelně připravujeme pro rodiče i ostatní veřejnost kulturní vystoupení nebo divadla. Klademe proto důraz na kultivovaný jazyk, správnou výslovnost, přednes a dramatizaci textu.
Znalost cizího jazyka a informačních technologií bude nutným základem pro získání dobrých pracovních příležitostí v dospělosti. Do učebního plánu jsme zařadili výuku anglického jazyka již od 1.ročníku a informatiku do 4.ročníku. Práci s počítačem si mohou žáci vybrat již dříve v počítačovém kroužku. Učitelé využívají počítačové programy k výuce a žáci vyhledávají na internetu.
Škola je v obci centrem nejen vzdělávacím, ale i společenským a kulturním. Ve spolupráci s obcí a místními spolky Sokol a Červený kříž pořádáme kulturní vystoupení, divadelní představení a další akce určené pro děti či všem občanům.

Naše škola sídlí ve dvou budovách. Malotřídní základní škola se školní družinou a jídelnou se nachází v prostorné budově z roku 1880 v Kožušanech. Mateřská škola s velkou školní zahradou určenou pro hry dětí sídlí v Tážalech.
I když jsme školou malou a vesnickou, snaží se kolektiv našich pedagogických (5) i provozních (2) pracovníků vytvořit pro děti co nejpříjemnější prostředí rodinného typu, kde se všichni dobře znají a pomáhají si, kde nehrozí šikana a kde všechny děti zažívají radost z učení a jsou hrdé na své úspěchy.


MATEŘSKÁ ŠKOLA


Je nedílnou součástí školy, všichni pracovníci tvoří jeden kolektiv. Zúčastňují se společných porad a vytváří plány aktivit a činností.
Mateřská škola má jedno oddělení. Věkové zařazení dětí je heterogenní. Místnosti sloužící mateřské škole se nachází v prvním poschodí budovy obecního úřadu v části obce Tážaly.
Děti základní školy a mateřské školy se zúčastňují společných akcí a projektů, hrají si spolu, starší děti pomáhají mladším.Předškoláci několikrát za rok navštíví první třídu, seznamují se s prostředím základní školy a učiteli. Žáci základní školy také každoročně pomáhají při organizování zápisu dětí do 1.třídy.



ELEMENTARY SCHOOL

Our school is supposed to be an open institution: we are open to everybody, all the children in the village, their parents and friends. We try to develop our pupils´ skills, we try to support what we find is their best part, yet respecting their personality and their specific needs. As our kids have pointed out, to be a small, village school has its obvious disadvantages, yet some great advantages as well. We try to create a family atmosphere in our school, as we consider that the school should be a supportive institution, one that should help the pupils at the beginning of their life: we really attempt to follow the basic educative program called “Let´s begin together”. Our priorities are ethical and environmental education. We implant a great number of personal project focused on these fields: we would like our pupils to know and to protect our nature, as we are here in such a close contact with it. We participate in many activities in the Environmental centre “Slunakov”, located not far from Olomouc city.
Last, but not least, we also try to live our culture, in all the aspects of the term. You should know that our mother tongue (Czech language) is a very difficult one, because there are huge differences between the written (or erudite) discourse and the oral expression. We thus try to implant the correct pronunciation among our pupils, and we also lead them to express themselves in a correct and more sophisticated form. This is a very specific part of our system, and should be taken into account when speaking about education in the Czech republic: discursive (and overall communicative) competence must undoubtedly be one of our priorities, together with so necessary IT skills (all our pupils can use school´s computer lab, and they start to study IT as a specific subject in the 4th grade). And we must not forget another condition sine qua non of an effective communication in a globalised world: our pupils study English from the first grade of the elementary school.